Woori-Net 

₩12 120
2
+₩2 790+29,9% 02:03 Idag

Statistik

Dagens högsta
12 120
Dagens lägsta
10 130
52V Högsta
21 350
52V Lägsta
5 290
Volym
6 939 898
Snittvolym
565 938
Börsvärde
130,82B
P/E-tal
-
Direktavkastning
0,54%
Utdelning
65

Kommande

Utdelningar

0,54%Direktavkastning
Apr 26
₩50
Apr 25
₩100
Apr 20
₩50
Apr 19
₩100
Apr 18
₩150
10Å Tillväxt
−10,4%
5Å tillväxt
N/A
3Å Tillväxt
N/A
1Å Tillväxt
−50%

Finansiella resultat

13JunFörväntat
Q2 2017
Q3 2017
Q4 2017
Q1 2018
Q2 2018
Q3 2018
Q1 2024
−158
87
332
577
Förväntad EPS
N/A
Faktiskt EPS
N/A

Finansiella uppgifter

4,86%Vinstmarginal
Lönsam
2020
2021
2022
2023
2024
2025
75,51BIntäkter
3,67BNettovinst

Konkurrenter

Denna lista är en analys baserad på senaste marknadshändelser. Det är ingen investeringsrekommendation.
Hancom
030520.KQ
Börsvärde402,37B
Youngwoo DSP Co Ltd, involverad i liknande sektorer inom digital kommunikation och nätverkslösningar, och konkurrerar direkt på den koreanska marknaden.
Sangshin Electrionics
263810.KQ
Börsvärde40,84B
Sangsangin Co Ltd erbjuder IT-infrastruktur och tjänster som överlappar med Woori-Nets erbjudanden, särskilt inom nätverkslösningar.
Openbase
049480.KQ
Börsvärde52,36B
Widevantage Co Ltd konkurrerar inom kommunikationsutrustningsbranschen och påverkar direkt Woori-Nets marknadsandel.
Homecast LTD.
064240.KQ
Börsvärde60,13B
Nuri Telecom Co Ltd är specialiserat på smarta elnät och energihantering, områden där även Woori-Net gör framsteg.
Sejong Telecom
036630.KQ
Börsvärde73,1B
Sewoo Global Co Ltd verkar inom kommunikationsutrustningssektorn och konkurrerar om liknande kontrakt och kunder.
SFA Engineering
056190.KQ
Börsvärde610,99B
Tongyang Networks Corporation erbjuder nätverkslösningar och tjänster som konkurrerar med Woori-Nets produktutbud.
Hanjoo ArtLTD.
058450.KQ
Börsvärde3,36B
Panacom Co Ltd, känd för sina nätverks- och kommunikationstekniklösningar, konkurrerar med Woori-Net inom teknik och marknadsräckvidd.
Classys
214150.KQ
Börsvärde3,02T
Wemade Max Co Ltd, även om det främst är ett spelbolag, placeras det i konkurrens med Woori-Net på grund av dess efterfrågan på nätverksinfrastruktur.
Intops
049070.KQ
Börsvärde272,82B
Sunic System Co Ltd konkurrerar inom halvledar- och systemlösningar och påverkar därigenom indirekt Woori-Nets affärslandskap.

Om

Woori-Net, Inc. designar, tillverkar och levererar fiberoptiska transmissions- och trådbundna accessnätverkssystem till telekommunikationsleverantörer i Sydkorea. Företaget erbjuder packet optical transport network, packet transport network, SDH-transportnätverk, WDM-transportnätverk, OTN-säkerhet, paket-säkerhet, post-kvantkryptografi, datacenter, kvantkryptografi, kommunikation, access-gateway, trådlös säkerhet, transport software defined, nätverk och IoT-kommunikationsenheter. De tillhandahåller även paketkonverterare, access-gateways och access-gateway-system, samt bredbands- och cellulära IoT-lösningar, såsom LTE LGA och inbäddade LTE-moduler, samt LTE-routrar och modem, och utvecklar och säljer tillverkningsprocesser och lösningar för OLED. Företaget grundades år 2000 och har sitt säte i Anyang-si, Sydkorea.
Show more...
VD
Mr. Kwang-Soo Kim
Anställda
226
Land
Sydkorea
ISIN
KR7115440000

Noteringar

0 Comments

Dela dina tankar

FAQ

Vad är Woori-Nets aktiekurs idag?
Det aktuella priset för 115440.KQ är ₩12 120 KRW — det har ökat med +29,9% under de senaste 24 timmarna. Följ Woori-Net-aktiens utveckling närmare i diagrammet.
Vad är Woori-Nets aktiesymbol?
Beroende på börsen kan aktiesymbolen variera. Till exempel handlas Woori-Net-aktien på börsen KOSDAQ under symbolen 115440.KQ.
Stiger Woori-Nets aktiekurs?
Aktien 115440.KQ har stigit med +25,34% jämfört med föregående vecka, månadsförändringen är en ökning på +74,14%, och under det senaste året har Woori-Net visat en ökning på +74,89%.
Vad är Woori-Nets börsvärde?
Idag har Woori-Net ett börsvärde på 130,82B
Vad var Woori-Nets intäkter förra året?
Woori-Nets intäkter för det senaste året uppgår till 75,51B KRW.
Vad var Woori-Nets nettoresultat förra året?
115440.KQs nettovinst för det senaste året är 3,67B KRW.
Betalar Woori-Net utdelningar?
Ja, 115440.KQ betalar utdelning årlig. Den senaste utdelningen per aktie var 50 . I dag är utdelningsavkastningen (FWD)% 0,54%.
Hur många anställda har Woori-Net?
Från och med september 23, 2026 har företaget 226 anställda.
I vilken sektor finns Woori-Net?
Woori-Net verkar inom sektorn Energi.
När genomförde Woori-Net en aktiesplit?
Woori-Net har inte haft några splitar nyligen.
Var ligger Woori-Nets huvudkontor?
Woori-Net har sitt huvudkontor i Anyang-si, Sydkorea.