Azarga Metals 

$0,141750
2
+$0,00+0,11% Thursday 16:13

Statistik

Dagens högsta
0,14
Dagens lägsta
0,14
52V Högsta
0,1455
52V Lägsta
0,0507
Volym
1 000
Snittvolym
1 924
Börsvärde
12,89M
P/E-tal
-
Direktavkastning
-
Utdelning
-

Utdelningar

0%Direktavkastning
May 6
$15,72
10Å Tillväxt
N/A
5Å tillväxt
N/A
3Å Tillväxt
N/A
1Å Tillväxt
N/A

Finansiella resultat

20MayFörväntat
Q2 2006
Q3 2006
Q4 2006
Q1 2007
Q2 2023
Q4 2023
Q1 2024
−0,75
−0,65
−0,55
−0,44
Förväntad EPS
N/A
Faktiskt EPS
N/A

Finansiella uppgifter

-Vinstmarginal
Olönsam
2020
2021
2022
2023
2024
2025
0Intäkter
-192 410,66Nettovinst

Konkurrenter

Denna lista är en analys baserad på senaste marknadshändelser. Det är ingen investeringsrekommendation.
BHP Group Limited
BHP
Börsvärde246,46B
BHP Group är ett av världens största gruvföretag, involverat i utvinning och bearbetning av metaller inklusive koppar och uran, och konkurrerar direkt med Azarga Metals fokus på koppar- och uranprojekt.
Rio Tinto
RIO
Börsvärde171,31B
Rio Tinto är en global ledare inom gruv- och metallsektorn och hanterar olika mineraler inklusive uran, vilket gör dem till en direkt konkurrent på uranmarknaden.
Teck Resources
TECK
Börsvärde33,95B
Teck Resources Limited är en stor aktör inom gruvdriften av koppar, zink och andra metaller och konkurrerar på kopparmarknaden tillsammans med Azarga Metals.
Freeport-McMoRan
FCX
Börsvärde110,09B
Freeport-McMoRan Inc. är specialiserat på kopparbrytning och konkurrerar direkt med Azarga Metals inom kopparindustrin.
Southern Copper
SCCO
Börsvärde182,38B
Southern Copper Corporation är en av de största integrerade kopparproducenterna, vilket gör dem till en betydande konkurrent på kopparmarknaden.
Anglo American
AAUKF
Börsvärde51,31B
Anglo American plc är verksamt globalt, bryter metaller inklusive koppar, och konkurrerar på samma råvarumarknader som Azarga Metals.
Glencore
GLNCY
Börsvärde80,09B
Glencore plc är involverat i produktion och marknadsföring av metaller, energiprodukter och jordbruksprodukter, inklusive koppar, och konkurrerar i liknande sektorer som Azarga Metals.
Hudbay Minerals
HBM
Börsvärde13,35B
Hudbay Minerals Inc. fokuserar på upptäckt, produktion och marknadsföring av bas- och ädelmetaller som koppar, och konkurrerar direkt med Azarga Metals.
Newmont
NEM
Börsvärde138,64B
Newmont Corporation är främst en guldproducent men är också verksam inom kopparbrytning, vilket placerar den i konkurrens med Azarga Metals inom kopparsektorn.

Om

Azarga Metals Corp. specialiserar sig på prospektering och utveckling av mineraltillgångar i Ryssland. Dess främsta tillgång är koppar-silverprojektet Unkur, som företaget äger till fullo och som är beläget i den administrativa regionen Zabaikalsky i östra Ryssland. Företaget bytte namn i maj 2016, från sitt tidigare namn European Uranium Resources Ltd. till sitt nuvarande namn, Azarga Metals Corp. Företagets huvudkontor ligger i White Rock, Kanada.
Show more...
VD
Gordon R. Tainton
Anställda
19
Land
Kanada
ISIN
CA05478A2083
WKN
000A3EMCV

Noteringar

0 Comments

Dela dina tankar

FAQ

Vad är Azarga Metalss aktiekurs idag?
Det aktuella priset för EUUNF är $0,14 USD — det har ökat med +0,11% under de senaste 24 timmarna. Följ Azarga Metals-aktiens utveckling närmare i diagrammet.
Vad är Azarga Metalss aktiesymbol?
Beroende på börsen kan aktiesymbolen variera. Till exempel handlas Azarga Metals-aktien på börsen OTC Link under symbolen EUUNF.
Stiger Azarga Metalss aktiekurs?
Aktien EUUNF har stigit med +13,04% jämfört med föregående vecka, månadsförändringen är en ökning på +56,8%, och under det senaste året har Azarga Metals visat en ökning på +174,98%.
Vad är Azarga Metalss börsvärde?
Idag har Azarga Metals ett börsvärde på 12,89M
Hur var de finansiella resultaten för Azarga Metals under förra kvartalet?
EUUNFs finansiella resultat för det senaste kvartalet var −0 USD per aktie, medan uppskattningen var N/A USD, vilket gav en överraskning på N/A. De uppskattade resultaten för nästa kvartal är N/A USD per aktie.
Vad var Azarga Metalss intäkter förra året?
Azarga Metalss intäkter för det senaste året uppgår till 0 USD.
Vad var Azarga Metalss nettoresultat förra året?
EUUNFs nettovinst för det senaste året är -192 410,66 USD.
Hur många anställda har Azarga Metals?
Från och med augusti 28, 2026 har företaget 19 anställda.
I vilken sektor finns Azarga Metals?
Azarga Metals verkar inom sektorn Material.
När genomförde Azarga Metals en aktiesplit?
Den senaste aktiesplitten för Azarga Metals var den juni 27, 2023 med ett förhållande på 1:10.
Var ligger Azarga Metalss huvudkontor?
Azarga Metals har sitt huvudkontor i White Rock, Kanada.