Nuveen Global Equity Income Fund 

$46,87
0
-$0,20-0,42%Förra veckan

Statistik

Dagens högsta
-
Dagens lägsta
-
52V Högsta
48,84
52V Lägsta
40,33
Volym
-
Snittvolym
0
Börsvärde
0
P/E-tal
-
Direktavkastning
1,25%
Utdelning
0,58

Kommande

Utdelningar

1,25%Direktavkastning
okt. 2026
$0,07
juli 2026
$0,30
apr. 2026
$0,14
dec. 2025
$0,08
okt. 2025
$0,15
10Å Tillväxt
3,87%
5Å tillväxt
8,22%
3Å Tillväxt
−20,4%
1Å Tillväxt
15,44%

Konkurrenter

Denna lista är en analys baserad på senaste marknadshändelser. Det är ingen investeringsrekommendation.

Om

Visa mer
VD
Land
USA
ISIN
US67064Y3137

Noteringar

0 kommentarer

Dela dina tankar

Vanliga frågor

Vad är Nuveen Global Equity Income Funds aktiekurs idag?▼
Det aktuella priset för NQGCX är $46,87 USD — det har minskat med -0,42% under de senaste 24 timmarna. Följ Nuveen Global Equity Income Fund-aktiens utveckling närmare i diagrammet.
Vad är Nuveen Global Equity Income Funds aktiesymbol?▼
Beroende på börsen kan aktiesymbolen variera. Till exempel handlas Nuveen Global Equity Income Fund-aktien på börsen NASDAQ under symbolen NQGCX.
Stiger Nuveen Global Equity Income Funds aktiekurs?▼
Aktien NQGCX har fallit med -0,06% jämfört med föregående vecka, månadsförändringen är en nedgång på -1,16%, men under det senaste året har Nuveen Global Equity Income Fund visat en ökning på +12,56%.
Betalar Nuveen Global Equity Income Fund utdelningar?▼
Ja, NQGCX betalar utdelning kvartalsvis. Den senaste utdelningen per aktie var 0,07 . I dag är utdelningsavkastningen (FWD)% 1,25%.
I vilken sektor finns Nuveen Global Equity Income Fund?▼
Nuveen Global Equity Income Fund verkar inom sektorn Övrigt.
När genomförde Nuveen Global Equity Income Fund en aktiesplit?▼
Nuveen Global Equity Income Fund har inte haft några splitar nyligen.