Sociedad Quimica Y Minera de Chile. 

$56,38
1323
-$2,06-3,52% 19:59 Idag

Statistik

Dagens högsta
56,95
Dagens lägsta
55,97
52V Högsta
95,31
52V Lägsta
42,39
Volym
1 648 767
Snittvolym
957 709
Börsvärde
16,1B
P/E-tal
25,59
Direktavkastning
2,47%
Utdelning
1,39

Kommande

Utdelningar

2,47%Direktavkastning
sep. 2026
$1,40
maj 2026
$1,02
maj 2024
$0,22
jan. 2024
$0,50
nov. 2023
$0,61
10Å Tillväxt
19,7%
5Å tillväxt
34,36%
3Å Tillväxt
−34,89%
1Å Tillväxt
N/A

Finansiella resultat

26 majFörväntat
Q3 2024
Q4 2024
Q1 2025
Q2 2025
Q3 2025
Q4 2025
Q1 2026
0,32
0,75
1,17
1,6
Förväntad EPS
1,6
Faktiskt EPS
1,28

Finansiella uppgifter

12,85%Vinstmarginal
Lönsam
2020
2021
2022
2023
2024
2025
4,58BIntäkter
588,14MNettovinst

Analytikerbetyg

$92,25Genomsnittligt riktkurs
Den högsta uppskattningen är ⁦104,00⁩.
Från 4 omdömen under de senaste 6 månaderna. Detta är ingen investeringsrekommendation.
Köp
50%
Behåll
50%
Sälj
0%

Andra följer också

Denna lista baseras på bevakningslistor från Stock Events-användare som följer SQM. Det är ingen investeringsrekommendation.

Konkurrenter

Denna lista är en analys baserad på senaste marknadshändelser. Det är ingen investeringsrekommendation.

Om

SQM (Sociedad Quimica Y Minera de Chile.) är en chilensk råvaruproducent med betydande verksamhet inom litium (främst använt i batterier för elbilar och energilagringssystem), specialiserade och standardiserade kaliumgödselmedel, jod (främst använt i kontrastmedel för röntgen) och solsalter. Företaget utvinner dessa material genom sina högkvalitativa saltlakefyndigheter och caliche-malm. SQM säljer även litiumkoncentrat från ett joint venture-projekt för hårdrockslitium i Australien och expanderar sina tillgångar för litiumraffinering i Kina.
Visa mer
VD
Ricardo Ramos Rodríguez
Anställda
7739
Land
Chile
ISIN
US8336351056
WKN
000895007

Noteringar

0 kommentarer

Dela dina tankar

Vanliga frågor

Vad är Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s aktiekurs idag?▼
Det aktuella priset för SQM är $56,38 USD — det har minskat med -3,52% under de senaste 24 timmarna. Följ Sociedad Quimica Y Minera de Chile.-aktiens utveckling närmare i diagrammet.
Vad är Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s aktiesymbol?▼
Beroende på börsen kan aktiesymbolen variera. Till exempel handlas Sociedad Quimica Y Minera de Chile.-aktien på börsen XNYS under symbolen SQM.
Stiger Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s aktiekurs?▼
Aktien SQM har fallit med -6,76% jämfört med föregående vecka, månadsförändringen är en nedgång på -19,68%, men under det senaste året har Sociedad Quimica Y Minera de Chile. visat en ökning på +33%.
Vad är Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s börsvärde?▼
Idag har Sociedad Quimica Y Minera de Chile. ett börsvärde på 16,1B
Hur var de finansiella resultaten för Sociedad Quimica Y Minera de Chile. under förra kvartalet?▼
SQMs finansiella resultat för det senaste kvartalet var 1,28 USD per aktie, medan uppskattningen var 1,6 USD, vilket gav en överraskning på -20%. De uppskattade resultaten för nästa kvartal är N/A USD per aktie.
Vad var Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s intäkter förra året?▼
Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s intäkter för det senaste året uppgår till 4,58B USD.
Vad var Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s nettoresultat förra året?▼
SQMs nettovinst för det senaste året är 588,14M USD.
Betalar Sociedad Quimica Y Minera de Chile. utdelningar?▼
Ja, SQM betalar utdelning årlig. Den senaste utdelningen per aktie var 1,4 . I dag är utdelningsavkastningen (FWD)% 2,47%.
Hur många anställda har Sociedad Quimica Y Minera de Chile.?▼
Från och med 22 oktober 2026 har företaget 7 739 anställda.
I vilken sektor finns Sociedad Quimica Y Minera de Chile.?▼
Sociedad Quimica Y Minera de Chile. verkar inom sektorn Material.
När genomförde Sociedad Quimica Y Minera de Chile. en aktiesplit?▼
Den senaste aktiesplitten för Sociedad Quimica Y Minera de Chile. var den 31 mars 2008 med ett förhållande på 10:1.
Var ligger Sociedad Quimica Y Minera de Chile.s huvudkontor?▼
Sociedad Quimica Y Minera de Chile. har sitt huvudkontor i Santiago, Chile.