BlackRock MuniYield Quality Fund II 

$11,05
9
+$0,01+0,09%Förra veckan

Statistik

Dagens högsta
-
Dagens lägsta
-
52V Högsta
11,26
52V Lägsta
10,06
Volym
-
Snittvolym
0
Börsvärde
0
P/E-tal
-
Direktavkastning
5,54%
Utdelning
0,61

Kommande

Utdelningar

5,54%Direktavkastning
Mar 26
$0,05
Feb 26
$0,05
Dec 25
$0,05
Dec 25
$0,05
Nov 25
$0,05
10Å Tillväxt
N/A
5Å tillväxt
−11,24%
3Å Tillväxt
−6,66%
1Å Tillväxt
−41,67%

Finansiella uppgifter

−24,08%Vinstmarginal
Olönsam
2018
2019
2020
20,13MIntäkter
-4,85MNettovinst

Andra följer också

Denna lista baseras på bevakningslistor från Stock Events-användare som följer XMQTX. Det är ingen investeringsrekommendation.

Konkurrenter

Denna lista är en analys baserad på senaste marknadshändelser. Det är ingen investeringsrekommendation.
Nuveen Quality Municipal Income Fund
NAD
Börsvärde0
Nuveen Quality Municipal Income Fund konkurrerar direkt genom att erbjuda liknande kommunala obligationsinvesteringar med fokus på inkomstgenerering.
Nuveen AMT-Free Quality Municipal Income Fund
NEA
Börsvärde0
Nuveen AMT-Free Quality Municipal Income Fund är en direkt konkurrent som ger skattefri inkomst genom högkvalitativa kommunala obligationer.
Invesco Value Municipal Income Trust
IIM
Börsvärde609,5M
Invesco Value Municipal Income Trust konkurrerar genom att investera i högkvalitativa kommunala värdepapper som syftar till att ge skattefri inkomst.
PIMCO Municipal Income Fund
PMF
Börsvärde0
PIMCO Municipal Income Fund konkurrerar direkt genom att fokusera på att investera i en diversifierad portfölj av kommunala obligationer för att generera skattefria inkomster.
Invesco Municipal Trust
VKQ
Börsvärde553,91M
Invesco Municipal Trust erbjuder konkurrens genom att ge exponering för en diversifierad portfölj av kommunala obligationer för skattefri inkomst.
iShares National Muni Bond
MUB
Börsvärde0
iShares National Muni Bond ETF konkurrerar genom att erbjuda bred exponering mot amerikanska kommunala obligationer, liknande MQT:s investeringsfokus.
Vanguard Tax-Exempt Bond
VTEB
Börsvärde0
Vanguard Tax-Exempt Bond ETF är en konkurrent som erbjuder bred exponering mot skattebefriade kommunala obligationer, liknande MQT:s investeringsstrategi.
Invesco National AMT-Free Municipal Bond
PZA
Börsvärde0
Invesco National AMT-Free Municipal Bond ETF konkurrerar genom att erbjuda tillgång till AMT-fria kommunala obligationer och erbjuder ett liknande värdeförslag som MQT.
VanEck High Yield Muni
HYD
Börsvärde0
VanEck Vectors High-Yield Municipal Index ETF konkurrerar genom att fokusera på högavkastande kommunala obligationer och erbjuder därmed ett alternativ inom samma tillgångsklass.
State Street SPDR Nuveen ICE Short Term Municipal Bond
SHM
Börsvärde0
SPDR Nuveen Bloomberg Barclays Short Term Municipal Bond ETF konkurrerar genom att erbjuda exponering mot kortfristiga kommunala obligationer och därmed ge en annan durations exponering inom den kommunala obligationssektorn.

Om

BlackRock MuniYield Quality Fund II opererar som en stängd räntefond, initierades av BlackRock, Inc. och övervakas av BlackRock Advisors, LLC. Fondens kapital riktas mot ränteområdet, med ett specifikt fokus på kommunala skuldebrev som är undantagna från federal inkomstskatt. Verksamheten inleddes den 21 september 1992 och huvudkontoret är beläget i USA.
Show more...
VD
Land
USA

Noteringar

0 Comments

Dela dina tankar

FAQ

Vad är BlackRock MuniYield Quality Fund IIs aktiekurs idag?
Det aktuella priset för XMQTX är $11,05 USD — det har ökat med +0,09% under de senaste 24 timmarna. Följ BlackRock MuniYield Quality Fund II-aktiens utveckling närmare i diagrammet.
Vad är BlackRock MuniYield Quality Fund IIs aktiesymbol?
Beroende på börsen kan aktiesymbolen variera. Till exempel handlas BlackRock MuniYield Quality Fund II-aktien på börsen NASDAQ under symbolen XMQTX.
Stiger BlackRock MuniYield Quality Fund IIs aktiekurs?
Aktien XMQTX har stigit med +0% jämfört med föregående vecka, månadsförändringen är en ökning på +0%, och under det senaste året har BlackRock MuniYield Quality Fund II visat en ökning på +7,8%.
Vad var BlackRock MuniYield Quality Fund IIs intäkter förra året?
BlackRock MuniYield Quality Fund IIs intäkter för det senaste året uppgår till 20,13M USD.
Vad var BlackRock MuniYield Quality Fund IIs nettoresultat förra året?
XMQTXs nettovinst för det senaste året är -4,85M USD.
Betalar BlackRock MuniYield Quality Fund II utdelningar?
Ja, XMQTX betalar utdelning månadsvis. Den senaste utdelningen per aktie var 0,05 USD. I dag är utdelningsavkastningen (FWD)% 5,54%.
I vilken sektor finns BlackRock MuniYield Quality Fund II?
BlackRock MuniYield Quality Fund II verkar inom sektorn Övrigt.
När genomförde BlackRock MuniYield Quality Fund II en aktiesplit?
BlackRock MuniYield Quality Fund II har inte haft några splitar nyligen.